ארובה סתומה

ארובה סתומה – איך מנקים? מדריך ניקוי ארובות

מהי ארובה ומהם שימושיה

בתים ומבנים רבים בארץ מעוטרים בארובה בראשם. אבל מה היא בעצם הארובה, ומה השימושים שלה? הארובה הכרחית בכל מבנה בו יש שימוש בקמין, על מנת לסנן את העשן אל מחוץ לחלל הסגור. לולא הארובה, השימוש בקמין הביתי היה מסוכן.

לפני שנפרט על הארובה, יש להרחיב על הקמין. קמין למעשה זהה לאח שמוכר לנו בתכליתו ואופן הפעלתו, אבל הוא סגור ולכן מתאים יותר לשימוש ביתי. השימוש בו נעשה תכוף יותר ויותר גם בבתים ישראלים. ישראלים רבים מעוניינים לחמם את בתיהם באופן טבעי ונעים יותר מאשר החימום הסינתטי החשמלי.

 

הקמין הביתי מגיע בשלל תצורות:

  • קמין עץ – קמין זה הוא המקורי והקלאסי. החום שיוצא מקמין זה נובע משריפת בולי עץ, ואפשרי לוויסות באמצעות ידית. החום אשר יוצא מקמין זה בעל פוטנציאל חזק במיוחד, ונוח לתפעול. תפעול קמין זה אמנם קל, אך הוא דורש אחת לתקופה קבועה הזמנת בעל מקצוע שהתמחותו ניקוי קמין עצים. נוסף על כך מומלץ להזמין גם ניקוי ארובה לקמין עצים אשר ייחודי לסוג זה של קמין.
  • קמין גז – גם קמין זה הינו פופולרי ביותר, בין היתר בשל החום הטבעי אותו הוא מפיק, וזאת תוך התעסקות מינימלית. קמין גז מחובר למערכת הגז הביתית ומופעל בלחיצת כפתור.
  • קמין פלט – קמין זה יכול להיחשב שילוב של קמין העץ וקמין הגז. מצד אחד, החום אשר נובע ממנו מופק באמצעות כופתיות עץ, אך הן מוזרמות לתוך הקמין באמצעים אוטומטיים, כמו קמין הגז.
  • קמין חשמלי – קמין זה נועד בעיקר לנוי, והוא מדמה את צורת הלהבה באמצעות מסך אלקטרוני. ישנם קמינים חשמליים אשר מסוגלים לדמות בצורה גבוהה את חום הלהבה.
  • קמין נפט – גם קמין זה הינו פופולרי מאוד, ואופי החום שמופק ממנו מבוקש על ידי רבים. עם זאת, עלות הנפט הולכת ונעשית גבוהה יותר, וקמינים אלו דורשים גם הם תחזוקה – ניקוי ארובת קמין נפט הינה פעולה אשר מצריכה הזמנת בעל מקצוע מומחה, אשר עושה זאת באמצעות מנקי ארובות.

 

בעיות נפוצות בארובות ומדריך לטיפול בהן

הארובה, כמו רוב הרהיטים שאנו מחזיקים בבית שלנו, זקוקה לטיפול ותחזוקה שוטפים, וזאת על מנת לאפשר לה לפעול באופן סדיר, וגם להאריך את חייה. בין הבעיות המרכזיות שעולות כאשר עוסקים בארובות קמין ניתן למנות:

  • בלות החומר – ארובה עשויה סוגים שונים של חומרים, אשר המשותף לכולם הוא ההתיישנות. כל חומר מתיישן, וחשוב להיות עם היד על הדופק בכל מה שקשור לתחזוקה ותחלופה של חלקים מהארובה, על מנת לשמר פעילות סדירה שלה.
  • ארובה סתומה – ארובה, כשם שעוברים בה חומרים מזיקים רבים, צוברת הרבה לכלוך, אבק ופיח, ולכן נסתמת לעתים קרובות. זוהי הבעיה הנפוצה ביותר בהקשר של ארובות לקמינים ולכן נמנה שתי שיטות פעולה לפתרונה –
  1. ניקוי ארובת קמין: על המחזיק בקמין להזמין מנקה ארובות מומחה אשר ינקה את הארובה באמצעים מקצועיים. מנקה ארובה ידע להשתמש באמצעים מגוונים לפתרון בעיית הסתימה בארובה, כגון: חומר לניקוי ארובות, אמצעים טכנולוגיים ומכניים שונים ללא לפגוע בארובה עצמה.
  2. ניקוי קמין: לפעמים הסתימה בארובה נובעת מהצטברות לכלוך בתוך הקמין. כאשר הקמין מלוכלך במיוחד, העשן אותו הוא פולט סמיך במיוחד, ולכן מצטבר בקלות יתרה בארובה. לכן ניקיון הקמין יוכל למנוע הישנות של הסתימה ולהקל על פתיחת הסתימה הקיימת.

 

כיצד עלינו לפעול על מנת להאריך את חיי הארובה שלנו

לסיכום, נחזור על דרכי הפעולה שמנינו במדריך לשמירה וניקיון הארובה. על המחזיק בקמין לבצע בדיקות שגרתיות עם בעלי מקצוע אשר יוודאו שכל חלקי הקמין והארובה פועלים כשורה. במידה ואחד מחלקי הקמין לקוי, מומלץ להחליף או לתקן אותו בהקדם האפשרי על מנת למנוע תקלות שונות בתפקוד הקמין.

חשוב לנקות את הקמין לעתים קרובות, מטעמי בריאות ופעילות סדירה של הקמין. קמין אשר הארובה שלו סתומה יפעל בצורה לקויה ולא יחמם כראוי. הוא עשוי במקרי קיצון אף להישבר ולגרום נזק.

את ניקיון הארובה אין לבצע בעצמנו – לשם כך ישנם בעלי מקצוע אשר מומחים לנושא ויודעים להשתמש בחומרי הניקוי הנכונים בצורה של תפגע בקמין ובארובה.

 

חברת מנדפים וארובות הינה הכתובת הראשונה בחיפוש אחר בעלי מקצוע שיטפלו בקמין ובארובה שלך. נציגי החברה מציעים שירות מקצועי ואדיב לכל אורך הליווי. החברה מציעה שירותי ניקוי ארובות קמין ופירים, החלפת מסננים ועוד. ללקוח אפשרות להשתמש בשירות באופן חד פעמי, או לחתום על חוזה שנתי/רב שנתי במטרה ללוות את הקמין בכל הבדיקות השגרתיות הנדרשות לצורך פעילות תקנית.

לקבלת מידע נוסף על החברה, לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
WhatsApp chat