מה זה מנדף

מה זה מנדף? סוגי מנדפים והטיפול בהם

מה זה מנדף?

מנדף הוא מכשיר שנועד לאוורור חללים סגורים, על מנת לסלק עשן ואדים רעילים, ולהחליפו באוויר נקי. המנדפים נפוצים בחללים תעשייתיים סגורים כגון: מטבחים, חללי חקלאות סגורים, אולמות, מפעלים ועוד…

המנדף משתמש באמצעים טכנולוגיים על מנת להוציא אוויר אשר מעורבב עם חומרים לא רצויים (ריח רע ואפילו גזים רעילים) ומחליף אותם באוויר נקי.

המנדף בתצורתו הראשונה נבנה בשנת 1828 בארצות הברית, ופעל באופן מכני לסינון אוויר באמצעות מלח. מאז, המנדפים השתכללו בהתאם להתקדמות הטכנולוגית, וכיום קיימים סוגים רבים של מנדפים לשימושים שונים.

המנדפים המודרניים מגיעים בשלל צורות ומורכבים ממגוון חומרים – בהתאם לטווח המחירים האפשרי עבור הלקוח ולצורכו. את מאפיינים אלו יש לקבוע באופן מקצועי ויסודי ביחס לחלל אליו המנדף יכנס. צורות אפשריות למנדף הינן: מלבן, טרפז או דמוי פירמידה משופעת.

 

סוגי מנדפים

  • מנדפים אינדוקטיביים – נחשבים למתקדמים ומבוקשים בתחום האפייה והבישול, זאת בזכות היעילות שלהם והעובדה שהם חסכוניים בחשמל. המנדף האינדוקטיבי פועל בשיטת "פיצוי קדמי" – כלומר, ריכוז ודחיסה של מרבית האוויר בקדמת המנדף. בשל דחיסות האוויר המנדף זקוק למעט ממנו על מנת לאוורר בצורה המיטבית – לכן חסכוני בחשמל ביחס למנדפים אחרים. חברתנו עוסקת במנדפים אלו בלבד.
  • מנדפים ביולוגיים – מתקני אוורור לאוורור מעבדות – נועד לשמירה על סטריליות. אלו הם למעשה מתקני אחסון של חומרים ביולוגיים אשר שומרים על הסטריליות שלהם באמצעות תחלופה תכופה של האוויר.
  • מנדפים כימיים – גם הם משומשים במעבדות, אבל אלו נועדו לשמור על בריאות המדענים. במעבדה נפלטים חלקיקים כימיים לאוויר, אשר מסוכנים לנשימה. על מנת לשמור על סביבה שבטוח לעבוד בה, על האוויר במעבדה להיות מסונן ומוחלף בתדירות גבוהה.
  • מפוחים לשחרור עשן – במקרה של שריפה או מקרה חרום אחר שכרוך בפליטת גזים רעילים, חשוב להחזיק במבנה סגור במפוחים שנועדו לסנן את האוויר מהחלקיקים המזיקים.

 

ניקיון ותחזוקת המנדף

בחשיבות גבוהה כבחירת המנדף המתאים והתקנתו, הוא ניקיון ותחזוקת המנדף. ככל מתקן אשר נמצא בשימוש יומיומי, על אחת כמה וכמה – מתקן סינון וניקיון, המנדף צובר חומרים בלתי רצויים בתוכו שעלינו לנקות. ניקיון המנדף תורם לתפקודו השוטף ומאריך את חיי הפעילות שלו באופן דרסטי.

ניקיון המנדף הוא לא פשוט בכלל, ודורש עבודה של בעלי מקצוע. ישנם תקנים ספציפיים שיש לעמוד בהם על מנת שהמנדף יוכר כמנדף נקי (תקן NFPA96 הבין-לאומי, ותקן 1001).

נוסף על הניקיון, חשוב לתחזק את המנדף באמצעות תיקון ותחלופה של חלקים לקויים. לעתים קרובות בעלי מערכות נידוף לא מודעים לתקלות בהן, ונושמים אוויר לא נקי בלא ידיעתם. לכן, חשוב להיוועץ עם בעלי מקצוע ולהזמינם לבדיקות שגרתיות. חלקים מסוימים במנדף נעשים בלויים לעתים קרובות ויש להחליפם על מנת לשמור על תפקוד תקין של המערכת.

בנוסף, מומלץ להזמין אנשי מקצוע לבדיקת שחרור עשן שגרתית. במהלך בדיקה זו בעל המקצוע בודק האם מערכות אוורור העשן למקרה חירום פועלות כנדרש, על מנת שבמקרה הצורך לא תהיינה תקלות מסכנות חיים.

 

חברת מנדפים וארובות פועלת במקצועיות רבה זה שנים למען פעילות תקינה של המנדפים ומערכות סינון האוויר שלכם. נציגי החברה מציעים ללקוחותיהם ליווי שוטף החל משלבי הקמת המערכת, ועד ביקורות שוטפות שגרתיות. בין השירותים שהחברה מציעה: ניקוי ארובות, ניקוי פירים וארובת, החלפת מסננים ועוד. באפשרות הלקוח להשתמש בשירות באופן חד פעמי, או לחתום על חוזה שנתי/רב שנתי. חברת מנדפים וארובות מציעה גם שירותי התקנה מקיפים, בינם: התקנת מערכות נידוף שלמות, מיגון מונע שריפה, מערכות כיבוי אש למנדפים ועוד…

לקבלת מידע נוסף על החברה, לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
WhatsApp chat